Hakkımızda

Eyüp Çocuk Yardım Derneği , 24 kişilik Genel Kurul üyelerin den oluşan Yönetim Kurulu ile 1984  yılında bu işin başı sevgi diye yola çıkan siz Eyüpsultan’lı hayırsever ve müteşebbis kişiler tarafından kurulmuştur. Hafız Şaban Özbalçık adlı vatandaşımız tarafından TC. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı , Istanbul Valiliği Eyüp Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne (Eski Ünvanı: Çocuk Esirgeme Kurumu)‘na verilen  4040 m2 alan üzerinde çocukların barınması için yaptırdığı binanın dışında yaklaşık 650 m2 lik alanda ilk defa hizmetlerine başlamış, daha sonra aynı alan içinde yaptırdığı müstakil hizmet binasında Istanbul Valiliği Eyüp Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki çocuklara hizmet vermeye devam eden bir dernektir.

1984 Yılında kuruluşundan bugüne Eyüpsultan Çocuk Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (Eski Ünvanı; Eyüp Çocuk Yuvası Müdürlüğü) bünyesinde kontrolü sağlanan ve her türlü ihtiyaçları ” Ev-Kirası-Apt. aidatı ,ulaşım-yol vb.” Derneğimiz ve siz değerli Hayırseverlerimizin katkıları ile karşılanan 28 ev ortamında yaklaşık 143 adet 1-18 yaş aralığındaki çocuklarımıza hizmeti kendisine şiar edinen derneğimiz ,halen söz konusu 28 adet çocuk evlerindeki koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımızın her türlü etkinlik masrafları, sağlık ilaç, eğitim, kıyafet, yol-ulaşım vb. giderlerini, yuvada bulunan tüm fiziki ortamların bakım ve onarımını karşılamaktadır. Ayrıca Eyüpsultan Çocuk evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü idaresi ile ortak bir proje kapsamında çocukların dış ortam ve aile ortamına alışabilme süreçleri için 2012 yılında başlayan sevgi evleri projesi kapsamında iki adet ev tutulmuştu. Bugün ise 28 adet çocuk evi ve burada kalan çocukların her türlü masrafları ve Üniversiteyi kazanan çocuklarımıza ( Dernek imkanları dahilinde ki sayıda çocuğumuza) Burs bağlanması ve giderleri yine derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Derneğimiz mülkiyetinde bulunan FORD CONNECT  (4+1)   1 adet aracın tüm masraflarını karşılayarak çocuk evlerindeki çocukların hizmetine tahsis etmiştir.

Derneğimiz  9 Asil – 9 Yedek Yönetim Kurulu üyesi ve 3 Asil – 3 Yedek Denetim Kurulu üyesi  ile faaliyet göstermektedir. Kuruluşundan itibaren dernek yönetiminin tüm kademelerinde görev almış bulunan Sayın Musa AKKAYA, 1990 yılında kendisine tevdi edilen dernek yönetim kurulu başkanlığını halen devam ettirmektedir.Eyüp sakinlerinden ve saygın esnaflarından olan dernek başkanı Musa AKKAYA ,uzun müddet İstanbul  Valiliği  Sosyal  Yardım ve Dayanışma Vakfı üyeliği, 8. dönem  İl Genel  Meclisi üyeliği, 2  dönem Eyüp Belediye Meclis Üyeliği yapmış ,halen Eyüp İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üyeliği ,BM-AB-İçişleri Bakanlığı (Birleşmiş Milletler-Avrupa Birliği-İçişleri Bakanlığı)   ortak projesi olan Eyüp Kaymakamlığı İç Güvenlik Kurulu  üyeliği görevlerine devam etmektedir.

Eyüp Çocuk Yardım Derneği ,çocukların koruma,bakım ve eğitimleri ile ilgili yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı 1990 yılından beri neredeyse her yıl altın madalya ile ödüllendirilmiş, hem halkımız tarafından hem de kamu ve özel kurum ve kuruluşlarından bir çok ödüle layık görülmüş yüz akı bir derneğimizdir.

                 Derneğimiz ,yaptığı ve yapacağı tüm faaliyetlerde maddi ve manevi tüm gücünü  siz değerli  Hayırseverlerimizin desteği ve bağışları ile yürütmekte olup ,Çocuklarımızı hep birlikte daha mutlu ve huzurlu yarınlara hazırlamaktayız!..